edge tuning

Krav Maga
Kategorie: Články

Tuning Days Mercedes-Benz 2009

imageVážení přátelé a fanoušci, je tomu asi 14 dní kdy mi přišla pozvánka na Tuning Days od Mercedes-Benz, takových akcí nejen od Mercedesu jsem zažil mnoho a auta prestižních úpravců Brabus, Carlsson, AMG, tedy co se v tuto chvíli Mercedesů týká znám velmi důkladně hlavně ze zahraničních výstav a reklamních akcí těchto firem.
Spolu s pozvánkou jsem dostal i informace o tom, co bude vystaveno za klenoty a především co bude možno odzkoušet praxi – jak na zavolanou pro mě, což mi potvrdil tuning manager pan Perna, že s touto záležitostí myslel na mě. :o)

Nebudu Vás dlouho napínat, mimo jiné, hlavní vystavená “děla“ byla dvě: 
GL 500 - Carlsson Aigner CK55 RS Rascasse
Brabus GLK 320 CDI Widestar

GLK jsem znal dobře, GL jsem znal o trochu méně, hlavně z důvodu, že interiér tohoto vozu šila firma AIGNER, takže jsem se těšil, až si jejich práci prohlédnu naživo. Výstava však nebyla hlavní důvod, proč jsem nemohl ani dospat.

Na předváděcí jízdu, která byla zároveň testovací, na mne čekalo zcela něco jiného, C 63 AMG, které si vzal na mušku úpravce Carlsson a to co dokázal, mi bralo a stále bere dech. C 63 AMG pod novým jménem CK63 S z původních sériových hodnot 457 PS a 600 Nm, 0-100 za 4,5 sekundy, úpravce dostal hodnoty 565 PS a 685 Nm, 0-100 za 3,8 sekundy. Ano skutečně o neuvěřitelných 108 PS a 85 Nm, což u atmosférického nepřeplňovaného motoru je zkrátka mazec! Těchto hodnot Carlsson docílil na základě úprav sání motoru, kompletního výfukového systému a nových map řídící jednotky. Ovšem dost čísel na papíře od výrobce, čekal jsem, jaká bude praktická část. Upozorňuji Vás, že to co se však začalo dít, jsem opravdu nečekal! Ráno nás doprovázela nepřízeň počasí, takže využít všech možností tohoto vozu nebylo možné ani na dálnici. K naší radosti, se před polednem začalo dělat pěkně a před 14.00 jsem vyrazil na druhou jízdu již na suché vozovce. Testovaný vůz byl navíc vybaven sportovním štelovatelným podvozkem Carlsson, který najde své uplatnění jak běžném provozu, tak hlavně na okruhu, kde se opravdu může rovnat supersportům.


To jakým způsobem Vám o sobě dá vůz prvně vědět ihned po zmáčknutí startovacího tlačítka je velmi působivé a Vám hlavou jen proběhne myšlenka, co bude dál? To co bude dál, jsem začal tušit asi po prvních 20 metrech, kdy jsem slovy jemně přidal plyn, skutečně velmi jemně. Zkrátka tento vůz disponuje takovým obrovským výkonem, že jsme za těch “XY“ kilometrů nebyl schopen najít moment, kdy by bylo možné říct, něco tom smyslu „konečně nejede“ :o), sportovní podvozek byl neuvěřitelně dobře nastavený a nad vozem jsem měl výbornou kontrolu, řízení bylo naprosto přesné. Co se týká brzdového systému, tak tomu se nedá vůbec nic vytknout a byl zcela dostačující i přesto, že tento vůz neměl AMG Performance Package (který obsahuje mimo jiné i AMG zesílenou brzdovou soustavu na přední nápravě)! Převodovka řadí opravdu velmi rychle a podřazování je skutečnou radostí. Celý vůz je kompletně velmi dobře naladěn a nemohl jsem najít věc, kterou bych mohl vytknout. Při sebemenším sešlápnutím plynu ihned cítíte s jakou chutí je vůz připraven vyrazit a jako by Vám po Vašem ťuknutí na plynový pedál vysílal signály ve smyslu, “tak jdeme na to, jsem ready“ nebo si říkal “konečně budu volný“. Toto se odehrává milisekundách, kdy cítíte v každém kousku svého těla, které pevně obepíná anatomické sedadlo tu obrovskou podporu 565 koňských sil. Zkrátka kdo to nezažil, nemůže pochopit a je to opravdu nezapomenutelný zážitek!


Závěrem chci poděkovat firmě Hošek Motor, a.s. za tuto možnost.

Vám jsem ihned po první jízdě pořídil pár fotek a zde je odkaz na video, ve kterém je přímo tento vůz, který jsem měl tu možnost řídit a odzkoušet.


Fotky GL a GLK