edge tuning

Krav Maga
Kategorie: Články

AZ pneu Tuning Cup 2009 - A zase to počasí ...

imageKdyž jsme v páteční večer přijeli do Milovic za všudypřítomného sluníčka a modré oblohy, málokdo z nás věřil v částečné opakování deštivého scénáře z Olomouce. V sobotní den se ale s přibývajícími hodinami úměrně kazilo také počasí. Ovšem ani zatažená obloha, chlad a mírné přeháňky neodradily od účasti ve 3. kole AZ pneu Tuning Cupu 2009 celkem 85 zaregistrovaných soutěžících.


Mezi nimi tentokrát chyběl VW Golf III Davida Navrátila, vítěz úvodních dvou kol soutěže, který se představil návštěvníkům brněnského autosalonu. Na ocenění Best of Best tak bylo hned o jednoho adepta méně. Ze všech přítomných vozidel porotu nakonec nejvíce oslovilo BMW E30 318iS, jehož majitelem je Pavel Medveď. Loňské 3. místo z elitní TOP 10 o kvalitách auta hodně napovídá. Pavel na svém voze od té doby opět zapracoval a ocenění je určitě zasloužené. Škoda jen, že v letošním roce jeho „é-třicítka“ postrádá větší konkurenci v samotné BMW Scene, kde se během tří srazů registrovala pouhá tři vozidla. Přitom v Milovicích bylo hned několik BMW vidět přímo v prostoru soutěže. Jejich majitelé si ale nakonec cestu k informačnímu stánku nenašli.


Jak už se stalo tradicí, nejobsazenější kategorií byla Opel Scene, kde se sešla většina favoritů. Na stupínek nejvyšší tentokrát vystoupal František Salmon (Astra F). Opel Scene se v našich komentářích ale věnujeme poměrně často, proto dáme prostor dalším. Zajímavé složení měla Other Scene, ve které mezi sebou soutěží vozidla, která nemají vypsanou vlastní kategorii podle značky, země původu nebo stáří vozu. Mnohdy se tak setkají auta, jejich srovnání podle hodnotícího klíče je opravdovým oříškem. Třeba v Milovicích proti sobě stála dvojice Trabantů 601 Combi, doplněná o Wartburg 353. Tahle auta si jsou ještě docela rovna, ale to by se k nim nemohl přidat ještě Chevrolet Camaro Z28, který disponuje několikrát větším výkonem než všechna tři zmíněná vozidla dohromady ... Takový je ovšem úděl Other Scene. Právě Jirka Sklenář s Camarem se nakonec radoval z vítězství.


Zajímavé změny se v letošním roce dějí v Japan&Asia Scene. Jaroslav Colbert s Toyotou Corolla byl dodatečně zařazen do Profi Scene, takže z bojů o stupně vítězů vypadlo jedno kvalitní auto. Nejvíce bodů v Milovicích nakonec obdrželo Mitsubishi Colt (Miloš Krištof), před Toyotou Supra (Aleš Kociolek) a slovenskou Mazdou MX3 (Martin Černek).


Závěrem bychom chtěli upozornit ještě na dvě důležité věci, se kterými se v letošním roce setkáváme na téměř každém kole soutěže. Tou první je dodržování pravidla o příjezdu a následné registraci vozidla do 11.00h. Vždy se najde někdo, komu tento limit uteče – a je úplně jedno, jestli se zpozdil o pět, deset nebo dvacet minut. Následně dochází ke zbytečným rozepřím, nařčením ze strany soutěžících, vyjmenovávání mnoha různých důvodů zpoždění atd. Ani pro nás není příjemné nepřipustit soutěžícího do aktuálního kola a věřte, že to děláme velice neradi. Nic ale není černobílé a nemá to co dočinění s tím, že bychom nebyli dostatečně tolerantní. Zkušenosti s všelijakými ústupky a vstřícnostmi máme za celou dobu pořádaní soutěže velice špatné, protože se nám téměř všechny vrátily jako bumerang v podobě stížností dalších soutěžících, kteří si svou „konkurenci“ bedlivě hlídají. Všichni máte stejná pravidla, nerozeznáváme rovné a rovnější. Své by o tom mohli říkat třeba porotci, kteří nebyli z důvodu pozdního příjezdu připuštěni do soutěže v loňském roce, kdy ještě mohli bodovat v Profi Scene. Dávejte si na tyto věci prosím pozor, předcházet jim je přece jednoduché – stačí prostě přijet včas …


Druhou věcí je představování soutěžních vozů, za které mohou soutěžící v sezóně 2009 získat až dva bonusové body. Možná si řeknete, že to v součtu nehraje žádnou roli, ale opak je pravdou. Už několikrát tyto dva bodíky rozhodly těsné souboje o umístění na stupních vítězů (v Milovicích například ve Ford Scene). To samé platí pro bodově hodnocený tištěný seznam úprav. AZ pneu Tuning Cup je komplexní soutěž a na celkový výsledek má vliv řada faktorů, mezi které patří i výše uvedené věci. Tak na to nezapomínejte …


Další zastávkou soutěže AZ pneu Tuning Cup bude 11. července Relaxmeeting Pardubice, na kterém očekáváme opět hodně velký počet soutěžních vozů. Akce je pořadatelsky výborně zvládnutá, má zajímavý program a netradiční zázemí. Pokud nemáte nic v plánu, určitě se vám v Pardubicích bude líbit!